15.12.2022
/

Usluge komora – Približavanje EU standarda kompanijama

Komorski investicioni forum zemalja Zapadnog Balkana (WB6CIF), uz podršku Evropske komisije i u saradnji sa Eurochambers-om, organizovao je forum “Usluge komora – Približavanje EU standarda kompanijama”, koji održan u Beču u periodu od 13. do 15. decembra.

U okviru foruma, Milena Rmuš iz Privredne komore Crne Gore govorila je o mehanizmima podrške privatnom sektoru na putu zelene tranzicije.

On je istakla da ne postoji univerzalno rješenje u procesu zelene tranzicije, već da svaka zemlja mora usvojiti prilagođen pristup zelenoj ekonomijii u skladu sa nacionalnim razvojnim perspektivama i specifičnim uslovima.

– Na osnovu analize postojećeg stanja u Crnoj Gori, obnovljivi izvori energije, upravljanje otpadom, poljoprivreda, održivo gazdovanje šumama, turizam i saobraćaj, izdvajaju se kao područja sa velikim potencijalom za ostvarivanje ciljeva Zelene agende za Zapadni Balkan – kazala je Rmuš.

Prema njenim riječima, fokus je posebno stavljen na jačanje konkurentnosti privatnog sektora kroz inovacije, te izradu planova za transformaciju privrede kroz svih pet stubova Agende.

Ona smatra da je, kroz koncept dvojne zelene i digitalne tranzicije, neophodna regionalna saradnja ali i razmjena i upotreba znanja i novih tehnologija kako bi se jačala konkurentska prednost regiona i izgradila pozicija na rastućem tržištu zelene ekonomije.

Rmuš je istakla da Privredna komora kroz svoje aktivnosti promoviše efikasno korišćenje resursa, adekvatno upravljanje otpadom, korišćenje obnovljivih izvora energije, te smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte u svim sektorima privrede.

– Ipak, do ozeljenjavanje privrede se neće doći samo kroz tržišne mehanizme, pa je stoga neophodno postavljanje jasnih okvira na nacionalnom nivou koji olakšavaju i podstiču zeleni rast – kazala je ona.

S tim u vezi, uloga Komore je da intezivira dijalog o uspostavljanju adekvatnog regulatornog ambijenta koji bi omogućio privatnom sektoru da inovira svoje poslovne procese i stvori proizvode i usluge koji dopinose ostvarivanju ciljeva Zelena agende. U narednom periodu poseban akcenat biće stavljen na podizanje svijesti i širenje znanja kod privrednog sektora o ključnim prednostima zelene tranzicije kroz izbalansiran pristup koji uključuje jasne državne mehanizme, ekonomske instrumente i zeleno investiranje.

Prema njenim riječima, ulaganjem u zelene projekte i inovacije u prioritetnim ekonomskim sektorima moguće je generisati nova zelena radna mjesta i doprinijeti inkluzivnom ekonomskom rastu.

Rmuš je takođe predstavila projekte u okviru zelene ekonomije koje implementira Privredna komora, te istakla da se u budućem periodu posebni fokus stavlja na dekarbonizaciju privrede, cirkularnu ekonomiju i održivu poljoprivredu.

Ona je istakla da energetski efikasna privreda pozitivno utiče na privredni rast, omogućava otvaranje novih radnih mjesta i doprinosi ozelenjavanju ključnih ekonomskih sektora.

Tokom svog izlaganja, ukazala je i na važnost cirkularne ekonomije, koja predstavlja novi ekonomski narativ sa održivom potrošnjom i proizvodnjom.

– Privredna komora je izradila Mapu puta ka cirkularnoj ekonomiji koja identifikuje pet prioritetnih područja, obuhvatajući prehrambene i šumske sisteme, izgrađeno okruženje, turizam i proizvodnju – kazala je Rmuš.

Prema njenim riječima, za uspješnu i efikasnu implementaciju koncepta cirkularne ekonomije neophodno je unaprijediti i sistem upravljanja optadom, prvenstveno uvođenjem instituta proširene odgovornosti proizvođača.

Ona je istakla da Privredna komora preuzima značajne aktivnosti kako bi se promovisala industrijska simbioza, kao jedan od ključnih stubova cirkularne ekonomije.

– Time bi se omogućilo kompanijama da unaprijede sveukupnu efikasnost procesa poslovanja pronalažanjem načina upotrebe tokova otpada i nusproizvoda – kazala je Rmuš, dodajući da je iduće godine planirano formiranje HUB-a za cirkularnu ekonomiju, koji će predstavljati ,,jedinstveni punkt” za različite cirkularne inicijative i rješenja.

U cilju jačanja uloge koju privredne komore imaju kao pružaoci podrške poslovnoj zajednici po važnim pitanjima u vezi sa konkurentnošću MSP, na forumu su razmijenjeni i primjeri najboljih praksi koje su razvile privredne komore, sa fokusom na zelenu tranziciju, standardizaciju i druge usluge.

U radu skupa učestvovalo je više od 40 predstavnika zemalja Zapadnog Balkana, Evropske unije i Eurochambers-a.

Izvor:
komora.me
No items found.