Koncept plave ekonomije obuhvata širok spektar aktivnosti usmjerenih ka održivoj upotrebi i zaštiti morskih i pomorskih resursa u cilju podsticanja ekonomskog razvoja, otvaranja novih radnih mjesta i očuvanja životne sredine u obalnim i morskim regionima. Plava ekonomija predstavlja višedimenzionalni pristup iskorištavanju ekonomskih potencijala okeana i mora uz istovremeno očuvanje njihove ekološkog integriteta i promociju održivog razvoja u obalnim regionima. Ova inicijativa odražava posvećenost EU ravnoteži između ekonomskog prosperiteta i ekološke odgovornosti u pomorskom sektoru.
Kako bi se plava ekonomija potpuno integrisala u Evropski zeleni dogovor, Evropska komisija je objavila novu strategiju za održivu plavu ekonomiju koja promoviše održiv, otporan i klimatski neutralan model plave ekonomije zasnovan na dekarbonizaciji, cirkularnosti, očuvanju, prilagođavanju klimi i održivoj proizvodnji hrane. Novi pristup se oslanja na aktivnosti koje će učiniti plavu ekonomiju održivijom i cirkularnijom:
Plava ekonomija doprinosi ublažavanju klimatskih promjena razvojem obnovljive energije na moru, dekarbonizacijom pomorskog transporta i zelenijim lukama.
Ekonomija će postati cikrularnija uspostavljanjem novih standarda za dizajn ribolovačke opreme, reciklažu brodova i demontažu platformi na moru.
Razvoj zelene infrastrukture u obalnim područjima pomoći će očuvanju biodiverziteta i pejzaža, dok će istovremeno koristiti turizmu i ekonomiji.
U Skoplju je 21. septembra održan Samit plave ekonomije 2023, koji je organizovao Prime Blue Institute...
Pomorski fakultet Kotor Univerziteta Crne Gore (UCG), kao partner na projektu PORTS PLUS koji se finansira...
Danas je otvorena prva Konferencija o plavoj ekonomiji na temu “Inovacije za održivo korišćenje morskih i pomorskih...
Forum Jadransko-jonskih privrednih komora (Forum AIC) i Privredna komora Brindizija, u saradnji sa Assonautica...
U okviru projekta Smart Adria Blue Growth, koji se finansira u okviru programa prekogranične saradnje Italija-Albanija-Crna Gora...