U okviru projekta Smart Adria Blue Growth, koji se finansira u okviru programa prekogranične saradnje Italija-Albanija-Crna Gora, Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma organizovalo je konferenciju na temu plave ekonomije i klastera plavog rasta. Milena Rmuš iz Privredne komore učestvovala je na panel diskusiji “Plava ekonomija u Crnoj Gori i potencijali njenog razgovoja kroz pomorski turizam”.
Rmuš je govorila o potencijalima plave ekonomije za unapređenje privrednog ambijenta i poboljšanju uslova poslovanja kroz javno-privatni dijalog. Istakla je da Privredna komora u okviru svojih aktivnosti doprinosi prepoznavanju potencijala rasta korištenjem plavih reusrsa, te povezivanju akademske i biznis zajednice, posebno u dijelu inovacija koje su preduslov za dalji rast.
Plava ekonomija predstavlja ogroman potenicijal za ekonomski rast zemlje koji je ekološki održiv, ali se mora uključiti i u strateška nacionalna dokumenta. Izazov sa kojim se susrećemo kada govorimo o plavoj ekonomiji je prije svega bolje razumijevanje samog koncepta, te je potrebno dalje jačanje svijesti na lokalnom i nacionalnom nivou. S tim u vezi, neophodno je kreirati jasne smjernice za razvoj plave ekonomije kroz upravljanje znanjem, reformama regulatornog okvira i podsticanje ulaganja. Dodatno, održivo upravaljanje resursima zahtijeva tijesnu saradnju javnog i privatnog sektora, dok je regionalno povezivanje od suštniskog značaja za promovisanje održive plave ekonomije.
Zdravi morski ekosistemi i zaštićena područja u moru su od neprocjenjive važnosti za turizam, te mitigaciju i adaptaciju na klimatske promjene. Promocijom pristupa cirkuralrne ekonomije u aktuelnim modelima proizvodnje i potrošnje stvaraju se nove poslovne prilike za razvoj plavih sektora, ali takođe u velikoj mjeri doprinosi morskim ekosistemima kroz smanjenje negativnih uticaja koje aktivnosti na kopnu imaju na mora i okeane. Važno je obratiti pažnju na stanje životne sredine mora imajući u vidu da su za dalji razvoj plave ekonomije neophodna dalja poboljšanja u upravljanju otpadom i otpadnim vodama.
Projekti plavog rasta značajni su za Crnu Goru, uzimajući u obzir opredijeljenost države da svoju budućnost veže za članstvo u Evropskoj uniji, te da je plava ekonomija model održivosti i dio Evropskog zelenog plana. Istakla je da Privredna komora Crne Gore partner na projektu BLUEAIR (Blue Growth Smart Adriatic Ionian S3) koji ima za cilj jačanje institucionalnih kapaciteta teritorija ADRION-a, definisanje zajedničke politike pametnih specijalizacija (S3) u plavom rastu i usklađivanje lokalnih inicijativa sa strategijom EUSAIR. Rezultati projekta usmjereni su na razvoj makroregionalne strategije pametne specijalizacije plavog rasta i uspostavljanje inovacijske zajednice, dok će se koordinisanim pristupom poboljšati administrativni kapaciteti, inovativnost i ekonomski razvoj za uključene teritorije, kao i za cijelo područje ADRION-a.
Na konferenciji su učestvovali predstavnici nacionalnh institucija, nevladinog sektora i akademske zajednice, kao i predstavnici partnerskih institucija iz Italije i Albanije.