Danas je otvorena prva Konferencija o plavoj ekonomiji na temu “Inovacije za održivo korišćenje morskih i pomorskih resursa u našim morima”, koju od 7. do 9. juna organizuje Privredna komora Crne Gore, u hotelu Splendid Conference & Spa Resort u Budvi, u okviru Plave nedjelje. Ova konferencija realizuje se kroz tri EU projekta u kojima učestvuje Privredna komora Crne Gore kao partner – BLUEfasma, finansiran od strane Interreg Mediteranskog programa, i BLUEAIR i SHIPMENTT Plus, finansirane kroz Interreg ADRION program.
Konferenciju je otvorila predsjednica Privredne komore Crne Gore dr Nina Drakić, dok su se prisutnima u uvodnom izlaganju obratili i državni sekretar u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma Damir Davidović i rukovoditeljka DG MARE Evropske komisije Čarlina Vitčeva putem video poruke.
Ovakvi projekti, značajni su za Crnu Goru, uzimajući u obzir našu opredijeljenost da svoju budućnost vežemo za članstvo u Evropskoj uniji. Prenos znanja, razmjena iskustava i zajednički rad na aktima kojima donosiocima odluka želimo ukazati na značaj potencijala plave ekonomije umnogome koriste praćenju i dostizanju evropskih standarda.”, istakla je Drakić.
Ukazujući na značaj plave ekonomije, Drakić je rekla da je ona niskougljenična, efikasna i čista, ekonomija koja se zasniva na dijeljenju, cirkularnosti, saradnji, solidarnosti, otpornosti, mogućnosti i međuzavisnosti.
“Rast ove sfere ekonomije trebao bi biti vođen inovacijama, investicijama koje smanjuju emisiju ugljenika i zagađenje, poboljšanjem energetske efikasnosti, korišćenjem snage prirodnog kapitala – kao što su mora i okeani – i zaustavljanjem gubitka biodiverziteta i koristi koje pružaju ekosistemi. Ipak, da bi se plava ekonomija razvila u pravom smjeru ona mora biti podržana pouzdanom i raznolikom bazom znanja i obrazovanjem, koji bi uz opredijeljene resurse pomogli da se inspiriše i podrže inovacije u ovoj oblasti.”, rekla je.
U svom uvodnom obraćanju, Davidović je govorio o aktivnostima Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma u oblasti plave ekonomije, osvrćući se na Smart Adria Blue Growth projekat i njegova postignuća.
Izazovi i ograničenja sa kojima su suočavaju subjekti plave ekonomije u Crnoj Gori su brojni, a odnose se prvenstveno na nizak stepen razvoja infrastrukture. Ovdje prije svega mislim na nepostojanje ribarskih luka i razvijene flote.“, naglasio je Davidović.
Dalje, rekao je da je neophodno da se sagledaju razvojni potencijali i potrebe, osnaži klastersko povezivanje, prije svega u turizmu, ribarstvu i marikulturi i pomorskom saobraćaju, i da se zajedničkom saradnjom privrede, nauke i Vlade definišu jasne smjernice za budući razvoj plave ekonomije, integrišu pincipi plave ekonomije u različite stimulativne programe podrške u svim sektorima u kojima je moguće podsticati plavi rast.
„Želimo uspostaviti jasne smjernice za privlačenje i podsticanje plavih i zelenih ulaganja i jasno zacrtati prioritete buduće cirkularne tranzicije. Naš cilj je promovisati Crnu Goru, kao zelenu investicionu destinaciju kreiranjem kampanja za podizanje svijesti o mogućnostima ulaganja u projekte energetske efikasnosti ili obnovljive izvore energije, kao i eko-turizam, zeleni transport, cirkularnu ekonomiju, upravljanje otpadom, održivu poljoprivredu i plavi rast.“, istakao je.
Predstavnica Evropske komisije Čarlina Vitčeva je u svom obraćanju istakla poseban značaj zajedničke koherentne vizije kroz pomorsko prostorno planiranje, u čijem će fokusu biti zelena i digitalna tranzicija. Održivost okeana i mora srž je politika koje se donose na nivou Evropske unije, obzirom da je to jedini način da oni budu izvor rasta i napretka. Posebno je pohvalila to što je Crna Gora prva zemlja u regionu koja je razvila S3 strategiju, i prioritizovala istraživanje i inovacione investicije zarad ekonomske transformacije. Vičeva je takođe predstavila alate i inicijative razvijene od strane Evropske komisije, koje imaju za cilj jačanje plave ekonomije.
„Neophodna i ključna je saradnja sa državama u susjedstvu Evropske unije i onima u procesu pristupanja, naročito u onim područjima koja se dijele kao što je jadransko ili cijelo mediteransko područje u širem smislu“, naglasila je.
Tokom događaja posebna pažnja je bila posvećena razmatranju različitih plavih projekata realizovanih širom jadransko-jonskog i mediteranskog područja, kao i na razmjenu najboljih praksi i preporuka za pokretanje i jačanje sinergija u oblasti plavog rasta, kako unutar zemlje tako i van nje.