Pomorski fakultet Kotor Univerziteta Crne Gore (UCG), kao partner na projektu PORTS PLUS koji se finansira sredstvima Evropske unije kroz Interreg program Italija – Albanija – Crna Gora organizovao je u hotelu “Cattaro”, radionicu “Razvoj pametnih i zelenih luka”.
Direktorica Sektora za projekte Privredne komore Crne Gore Tanja Radusinović učestvovala je na ovom skupu i predstavila aktivnosti Komore u oblastima cirkularne i zelene ekonomije. Poseban segment prezentacije činio je pregled aktivnosti kojima luke mogu doprinijeti zelenoj transformaciji.
Na temu “Opšti pregled projektnih zadataka PORTS-projektni zadaci, metodologija i glavni rezultati projekta, perspektiva Crne Gore“ govorila je dr Maja Škurić, prof. dr Danilo Nikolić koji je prezentovao rad Centra za istraživanje, inovacije i preduzetništvo Pomorskog fakulteta Kotor. Centar je nastao kao aktivnost BLUEWBC projketa u kojem je uz Pomorski fakultet i Privredna komora bila partner.
Dr Tena Božović održala je predavanje “Luka Kotor suočena sa izazovima održivog razvoja”, dr Deda Đelović kao predstavnik Luke Bar “Pregled trendova razvoja morskih luka”, a Dalibor Pelević, doktorat UCG “Željeznički koridor Bar-Beograd-Budimpešta kao osnovni uslov za razvoj intermodalnog transporta u Luci Bar”.
Nakon toga, u drugoj sesiji, bilo je riječi o regionalnim aspektima zelenih i pametnih luka, a govorili su Paolo Lopolito (ITS Logistica Puglia) Florjan Xhelilaj (Institute of Transport Tirana), prof. dr Kristofor Lapa i Ermal Xhelilaj (University of VloreAlbania), Zdravko Paladin (Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama) i dr Maja Škurić (Pomorski fakultet Kotor).
Posljednja sesija bila je posvećena upravljanjem zelenih luka, a uz predstavnicu Komore govorili su dr Branka Pestorić (Institut za biologiju mora), Denis Vukašinović (Univerzitet Plymouth), mr Radmila Gagić (Pomorski fakultet Kotor) i prof. dr Danilo Nikolić (Pomorski fakultet Kotor).
PORTS PLUS projekat ima za cilj validaciju i kapitalizaciju znanja i sadržaja proizvedenih u okviru prethodnog PORTS projekta koji podrazumijeva izgradnju sveobuhvatnog pravca koji će biti definisan na javnim radionicama i seminarima posvećenim izgradnji zelenog transporta, održivosti i bezbjednosti luka.
Projekat je koncipiran na način da značajnu ulogu ima uključivanje interesnih grupa, kao što su studenti koji raspolažu znanjem o pomorskom transportu i logistici, radu javnih i privatnih operatora prevoza, kao i profesionalaca koji se bave ovim oblastima u zemljama, učesnicama projekta.