Predstavnice Privredne komore Crne Gore, kao partneri na projektu “Strategija pametne specijalizacije u sektoru plavog rasta za Jadransko jonsku regiju” BLUEAIR, učestovale su na završnom skupu “Zajedničko oblikovanje održive plave ekonomije u Jadransko-jonskom regionu” u Trstu, Italija . Projektom BLUEAIR planirano je da se unaprijedi institucionalni kapacitet država/regiona ADRION područja u definisanju zajedničkog pristupa sprovođenju politike pametne specijalizacije u oblasti plavog rasta na makroregionalnom nivou.
Eleni Hatziyanni, iz Generalnog direktorata Evropske komisije za pomorstvo i ribarstvo, predstavila je Komunikaciju o novom pristupu održivoj plavoj ekonomiji “Zelena obnova za plavu ekonomiju – Transformacija plave ekonomije EU ka održivoj budućnosti” koju je usvojila Evropska komisija u maju 2021. godine. Navedena strategija predstavlja detaljan plan za sektor plavog rasta na održivu plavu ekonomiju koja pokreće zelenu tranziciju, zamjenjujući nekontrolisani rast čistim, otpornim na klimu i održivim aktivnostima. Imajući u vidu značaj Strategije pametne specijalizacije kao alata za podršku tranziciji prema održivoj plavoj ekonomiji stvaranjem potrebnih inovatinivh ekosistema, predstavila je S3 tematsku platformu za održivu plavu ekonomiju kreiranu sa ciljem da podrži interregionalna partnerstva i lance vrijednosti, olakšavajući saradnju između učesnika plave ekonomije iz sektora: plavih biotehnologija, održivih pomorskih resusrsa, pomorskog i primorskog turizma, akvakulture i ribarstva. Najavila je nove pozive usmjerene na implemetaciju projekata koji će pružiti potrebnu podršku za unapređenje Strategija pametne specijalizacije u plavom rastu.
Maria Cristina Pedicchio, članica Misije za okeane i vodu u okviru Generalnog direktorata EU za istraživanje i inovacije, istakla je važnost čistih voda. Vezano za to, predstavila je dokument “Zvezdana Misija 2030: Obnovimo naše okeane i vode do 2030” koji je sastavni dio programa Horizon Evropa i bazira se na pet principa, I to: regenerisanje primorskog i rječnog ekosistema, dekarbonizacija okeana i mora, zagađenje životne sredine, spajanje jaza na tržištu radne snage i kreiranje novog sistema upravljanja. U okviru Misije planirani su istraživački projekti, mjere i strateške inicijative kako bi se na mjerljiv način pratio uticaj inovacija na životnu sredinu.
Predstavnice vodećeg partnera Naučnog parka iz Trsta AREA Vanessa Sanson i Elena Banci predstavile su BLUEAIR projekat kojeg kofinansira Evropska Unija u okviru „Interreg V-B Adriatic-Ionian programme” – ADRION programa, a sprovodi ga 11 partnerskih organizacija i 20 pridruženih partnera iz Jadransko-jonskog regiona. Kao jedan od rezultata Projekta predstavljena je BLUEAIR inovativna zajednica, koja ima ima za cilj da unaprijedi saradnju u oblasti inovacija i na teritorijalnom i na makroregionalnom nivou. Ovo je otvorena platforma čiji članovi su lideri u industriji, istraživači, kreatori politika i nevladine organizacije. Više informacija, kao i način kako možete biti dio ove platforme, dostupno je na linku: http://blueair.adrioninterreg.eu/news/the-opening-of-the-blueair-innovation-community-to-stakeholders
Završni događaj BLUEAIR projekta bio je prilika i da se predstave aktivnosti koje je Privredna komora Crne Gore realizovala tokom trajanja ovog projekta.
Skup je pored predstavnika projektnih partnera iz zemalja od Grčke do Italije, okupio predstavnike biznisa i institucija, razgovaralo se o temama kao što su prepoznavanje prilika za dostizanje održivog i inkluzivnog plavog rasta, a razmijenjena su iskustva na temu značaja transfera tehnologija, važnosti plave ekonomije, planovima vezanim za obaveze koje slijede iz pametne specijalizacije, kao i o ulozi obrazovanja u podsticanju plave ekonomije.