26.11.2023
/

Završen četvrti Climathon Podgorica – "Otpad nije kraj već početak".

U NEST Coworking prostoru u Podgorici održano je dvodnevno vikend takmičenje Climathon Podgorica, jedinstveni hakaton za klimatske promjene u Crnoj Gori. U cilju rješavanja klimatskih promjena i zaštite životne sredine, ove godine sa posebnim naglaskom na cirkularnoj ekonomiji i rješavanju problema otpada, ovog vikenda takmičiće se 10 timova koje je stručni žiri odabrao kao najbolje na osnovu pristiglih prijava.

Događaj je otvorio zamjenik ambasadora iz Ambasade Savezne Republike Njemačke, gospodin Ralf Roiš: „Odlaganje otpada i cirkularna ekonomija su među najhitnijim problemima u zaštiti životne sredine. Plastični otpad, naročito ambalažni, ne samo da zagađuje samo našu okolinu i troši velike količine energije u proizvodnji, čineći je veoma skupom, već predstavlja značajnu prijetnju našem zdravlju u formi mikroplastike,“ zaključio je Roiš.

Takmičarima se obratila i direktorica Sektora za projekte u Privrednoj komori Crne Gore, gospođa Tanja Radusinović: „Privredna komora je prepoznala značaj ovog događaja kao okvira za značajno podizanje svijesti kada su u pitanju zelene aktivnosti, zeleno razmišljanje, cirkularna ekonomija i sve ono što može i te kako unaprijediti naš život“. Radusinović je dodala da je put ka cirkularnoj ekonomiji i ka dostizanju tih ciljeva jedan inkluzivan proces i samo jedan segment društva ne može se baviti tim pitanjem.

U ime Glavnog grada takmičarima se obratila i pomoćnica sekretara Sekretarijata za planiranje prostora i održivi razvoj, gospođa Branka Knežević, direktorica fonadacije Čini dobro Marija Jovović, predstavnica ERSTE banke Dragana Crvenica, a prezentacije mogućnosti podrške star-upovima predstavili su Aleksandar Ivanović iz Fonda za inovacije i Vanja Kljajevuić iz EBRD.

‘’Climathon je više od hakatona, u pitanju je globalni pokret koji okuplja najinovativnije umove kako bismo stvarali važna rješanja koja se tiču klimatskih promjena i zaštite životne sredine. Mi podižemo svijest o ovakvim temama i gradimo mostove između inovatora, lidera, entuzijasta koji dijele strast za stvaranje pozitivnih promjena“, saopštila je organizatorka Ivana Srećković.

U nastavku, deset izabranih timova radilo je uz pomoć deset stručnih mentora iz različitih oblasti od značaja za razvoj ideja, njihovo oblikovanje. Milena Rmuš, sekretarka Kooordinacionog odbora za energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine Privredne komore Crne Gore bila je mentor učesnicima.

Nakon dvodnevnog rada, predstavljene su razvijene ideje stručnom žirio, koji je izabrati tri pobjedničke za koje su opredijeljene novčane nagrade (redom: 3.000, 2.000 i 1.000 eura).

Prvo mjesto osvojio je tim Očistimo svoje dvorište, koji čine članovi: Marko Milačić, Milica Šuškavčević, Pavle Ivanović i Filip Bušković. Njihov cilj je da pokrenu održivi biznis koji se bavi reciklažom kafe kroz “suvu” i “mokru” reciklažu. “Suvom” reciklažom kafe praviće nakit i sredstva za rastjerivanje insekata. Ovi proizvodi su namijenjeni ljubiteljima kafe i onima koji cijene jedinstveni, ručno izrađeni nakit, kao i onima koji traže prirodne metode zaštite od insekata. “Mokrom” reciklažom koristiće ostatke kafe kao đubrivo i za pravljenje preparata za podsticanje rasta i liječenje biljaka. Ovi proizvodi bi su  namijenjeni organskim farmerima i baštovanima koji traže prirodne metode za poboljšanje zdravlja i produktivnosti svojih biljaka.

Drugoplasirani tim sa nazivom BOQO, kojeg čine Bogdan Kustudić i Boban Baošić želi da proizvede inovativne zvučne barijere od reciklirane gume, koje će efikasno smanjiti buku u urbanim sredinama. Ciljna grupa za proizvod “ZeleniZid” obuhvata gradove, urbaniste, arhitekte, saobraćajne agencije i održive urbanističke projekte koji žele efikasno smanjenje buke u urbanim sredinama kroz održiva rešenja. Ovaj proizvod posebno je usmjeren ka tržištu održivog urbanog razvoja, gdje se istovremeno postiže ekološki i funkcionalni efekat. Ovim proizvodom dobijaju održivo rješenje za smanjenje buke, koristeći recikliranu gumu, čime doprinose zaštiti životne sredine.

Tim Pergament, koji je osvojio treće mjesto na hakatonu uključuje Milosavu Nenezić i Lazara Lazarevića. Njihov projekat je usmjeren na reciklažu papira primjenom tehnika koje ne ugrožavaju životnu sredinu. Rezultat je društveno-koristan zbog toga što bi papir koji bi završio na otpadu, dobio novu formu, kvalitet, vrijednost i primjenu. Ovako usmjerena reciklaža isključivo jednog resursa namijenjena je prvenstveno poslovnim subjektima koji žele da doprinesu društveno-odgovornoj praksi svojim primjerom, kao i svi korisnici ovog umjetničkog, ručno rađenog, recikliranog papira.

Climathon u Crnoj Gori organizuje NVO Gnijezdo – NEST u saradnji sa Privrednom komorom Crne Gore, UNIQA osiguranjem, Erste bankom, , kompanijama Five G i BENU, Glavnim gradom Podgorica, Ambasadom Savezne Republike Njemačke, Investiciono-razvojnim fondom Crne Gore, fondacijom “Čini dobro”, kao i kompanijom Red Bull.

Climathon je globalni pokret Evropskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT), koje je 2015. godine pokrenuo Climate-KIC, kako bi omogućio predstavnicima lokalnih institucija i građanima da se okupe na jednom mjestu i zajednički predlažu rješenja za ekološke izazove sa kojima se njihova zajednica suočava.

Izvor:
komora.me
No items found.