4.4.2023
/

ESG principi u korporativnom poslovanju i dekarbonizaciji

Privredna komora Crne Gore je u saradnji sa Centrom za klimatske promjene, prirodne resurse i energiju Univerziteta Donja Gorica, E3 Consulting-om i AvantGarde Group-om 04. aprila organizovala seminar na temu: “ESG principi u korporativnom poslovanju i dekarbonizaciji”.

Imajući u vidu da je jedan od ključnih trendova u korporativnom poslovanju privrede Evropske unije  inkorporiranje ESG standarda (Environmental, Social and Governance) u upravljanje i donošenje investicionih odluka, seminar je bio prilika da se ukaže kako primjena ESG standarda može stvoriti jedinstvene prilike i konkurentske prednosti za kompanije koje prepoznaju značaj klimatskih promjena i tranziciju ka karbonskoj neutralnosti. Samo neke od njih su: stvaranje nove vrijednosti za kupce, povećanje kapitalizacije kompanije, smanjenje troškova energije, povećanje konkurentnosti proizvoda i usluga, pristup „zelenom“ kapitalu i privlačenje „zelenih“ investicija, implementacija zahtjeva EU pravne tekovine, povećanje društvene odgovornosti poslovanja.

Uvodna izlaganja imali su potpredsjednik Privredne komore Nikola Vujović, direktorica Centra za klimatske promjene UDG mr Ivana Vojinović,  direktorica E3 Consulting mr Milica Daković, te izvršni direktor AvantGarde Group dr Rastislav Vrbensky.

Potpredsjednik Privredne komore, Nikola Vujović je istakao da je održivi razvoj postao dominantna paradigma u planovima i aktivnostima javnog i privatnog sektora, te da je diverzifikacija privrednih aktivnosti u Crnoj Gori veoma važan segment daljeg razvoja.

– Potencijal leži u ulaganju u obnovljive izvore energije, izgradnji zelenih/pametnih zgrada, održivoj organskoj poljoprivredi, što podrazumijeva neophodnu podršku za eko-inovacije, unapređenje energetske efikasnosti, te razvoja inovativnih preduzetničkih poduhvata u oblasti informacionih tehnologija i kreativnih industrija – kazao je Vujović.

Kako bi se taj potencijal ostvario neophodno je održivo finansiranje, koje predstavlja ključnu ulogu u postizanju ciljeva Evropskog zelenog dogovora, kao i međunarodnih obaveza EU u vezi sa ciljevima klime i održivosti. S tim u vezi, neophodno je razvijati i jačati finansijske instrumente iz privatnog sektora, dok bi bankarski sektor trebao da nudi više namjenskih kredita za ulaganje u inovativne ekološke projekte, pruži podršku društveno odgovornim investicijama kroz finanijske podsticaje i razvija nove finansijske instrumente za podršku smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte.

Prema njegovim riječima, usklađenost sa ESG standardima u posljednjim godinama postavljena je visoko na korporativnoj agendi, imajući u vidu da zainteresovane strane i tržište zahtijevaju viši nivo održivosti, odgovornosti i transparentnost kompanija i onih koji njima upravljaju.

– Kompanije koje pravovremeno integrišu ESG u svoje poslovne strategije i operacije će biti bolje pozicionirane na tržištu i imati lakši pristup finansiranju. Sa aspekta sprovođenja zelene tranzicije, čini mi se da je upravo ovo nešto što treba dodatno približiti privrednicima – istakao je on.

Vujović je apostrofirao da, Privredna komora, kao asocijacija cjelokupne privrede koja je usmjerena na snaženje njene konkurentnosti i pružanje znanja krucijalnih za prihvatanje normi koje će domaće kompanije održati na tržištu, smatra važnim otvaranje pitanja koje je danas na dnevnom redu.

– Koliko naše članice budu spremnije da usvajaju nova znanja i primjenjuju ih u praksi, obezbijediće sebi značajna mjesta u lancima vrijednosti i snabdijevanja, tj. dobrom pozicioniranju na tržištu – zaključio je on.

Direktorica Centra za klimatske promjene UDG mr Ivana Vojinović kazala je da je tema seminara prilično nova za sve u Crnoj Gori, ali i za globalni kontekst, gdje tek sada i mnogo razvijenje države od nas ulaze u priču promjene filozofije poslovanja i korporativnog upravljanja, u dijelu onoga ne samo što je profit, već i nefinansijsko poslovanje.

– Ipak, ovo nije preuranjena tema za Crnu Goru, već dolazi u pravo vrjeme da se naša privrede u mjeri mogućeg pripremi za ono što će biti obavezujući standardi u poslovanju, posebno za sektore bankarstva i turizma, ali i za sve ostale – istakla je ona.

Prema njenim riječima, primjena ovih principa i standrada može donijeti brojne komparativne i konkurentske prednosti kompanijama koje ih primjenjuju, a vrijednost ESG tržišta se danas procjenjuje na čak 120 miljardi eura.

Vojinović je kazala da je ESG termin prvi put uveden 2005. godine od strane UN-a, te da je još tada ukazano na činjenicu da ova vrsta ulaganja nema samo društvene, već i finansijske koristi i ključni je instrument filozofije preoblikovanja današnjeg poslovanja.

Direktorica E3 Consulting mr Milica Daković, istakla je da današnji seminar predstavlja još jedan korak ka zajedničkom cilju, a to je upoznavanje biznis sektora sa ESG principima i njihovom budućom implemetacijom, u svrhu osnaživanja i povećanja konkurentnosti na evropskom i globalnom tržištu.

Projekti koji se finansiraju od stane mđunarodmnih finansijkih institucija, danas nesumnjivo u sebi sadrže kako društveni, tako i kontekst očuvanja životne sredine, istakla je Daković.

– Sam pojam ESG predstavlja zaštitu životne sredine, društvenu odgovornost i savjesno, odgovorno upravljanje u okviru poslovanja jedne kompanije – ističe ona.

Naglasila je da je cilj današnjeg seminara demisitifikacija ovog pojma i njegovog značaja u Crnoj Gori, te bliže upoznavanje sa korporativnim standardima.

– Klimatske promjene donose novo vrijeme i porebe, kao i novu misiju biznisa, a istraživanja pokazuju da investicije u ESG značjano rastu – kazala je Daković.

Izvršni direktor AvantGarde Group dr Rastislav Vrbensky posebno je zahvalio Privrednoj komori na organizaciji ovako važnog događaja, kao i na dugoročnoj saradnji i podršci radu ove grupe.

– Naša misija je da doprinesemo rješavanju globalne klimatske krize, a želimo osnažiti i podržati kompanije na putu ka neto nultoj stopi emisiji ugljenika – kazao je on, dodajući da imaju veliko internacionalno iskustvo, sa posebnim fokusom na Centralnu i Istočnu Evropu.

Prema njegovim riječima, uspjeli su da obezbjede preko 360 miliona eura zelenih finansija za svoje klijente i pomogli im u smanjenju štetnih gasova.

Vrbensky je tokom svog predavanja ukazao i na važnost međunarodnih i EU ESG klimatskih standarda: TCFD, GRI, CSRD, SBTi, te predstavio glavne ciljeve dekarbonizacije koji su usklađeni sa Pariskim sporazumom.

Sstručnjaci u ovoj oblasti, dr Aleksandra Novikova, Marina Olshanskaya, Julia Massey i Gabor Szarvas govorili su su o važnosti dekarbonizacije za poslovanje u svijetu i Crnoj Gori, uključujući regulatorni okvir, primjerima najbolje međunarodne prakse i korporativnihm  strategijama za dekarbonizaciju u industrijskom, turističkom, građevinskom i bankarskom sektoru, te mogućnostima za mobilizaciju zelenog i klimatskog finansiranja za projekte dekarbonizacije u Crnoj Gori.

Source:
komora.me
No items found.